4

Klaus Schmidt - Göbekli Tepe


Yaklaşık 12.000 yıl önce, Fırat ve Dicle Nehirleri arasında kalan bölgede, insanlık tarihinin en önemli değişimlerinden biri yaşanmaktaydı. İnsanoğlu avcı-toplayıcı bir yaşam tarzından, yerleşik hayata, çiftçi-üretici düzene geçmek üzereydi. 12.000 yıl öncesinin avcı toplayıcılarının bu geçiş döneminde, sandığımız gibi mütevazi ve basit bir yaşam tarzıyla yetinmemiş olduklarını, aksine, görkemli bir evre yaşadıklarını, Göbekli Tepe’de bize bıraktıkları izlerde görebiliyoruz. Göbekli Tepe’nin etkileyici anıtsal buluntuları yetkin bir taş işçiliğini yansıtmakta, taş üzerinde kabartma tekniğiyle yapılarak aktarılan motiflerin içerik zenginliği ise karmaşık bir düşünsel düzeye ulaşıldığını göstermektedir. Tüm bu bulguların yanında, eserlerin nitelik ve nicelikleri gözlemlendiğinde, rastlantısal değil düzenli bir tekrarlama şeklinde saptanabilen büyük boyutluluk, anıtsallık ve sayısal yoğunluk, arka planda olması gereken gelişkin sosyal düzenin, organizasyon ve koordinasyon kabiliyetinin ipuçlarını vermektedir. 12.000 yıl öncesinden günümüze ilettiği bu kapsamlı bilgi hazinesi ile, geçmişimizin önemli bir zaman dilimi hakkında daha önce düşünmemizin dahi mümkün olmadığı soruları üretebilmemizi sağlayan Göbekli Tepe, emsalsizliği ile biz bilim insanlarını olduğu kadar, belki daha da fazla, bulunduğu toprakların insanlarını etkileyen, haklı olarak gururlandıran eşsiz bir değerdir.


4 yorum:

 1. Göbeklitepe'yi de anlayışımıza kurban etmeyip, Medeniyetin doğuşunun Anadolu ( sanırım ilk iddia edenlerden biri patara eski kazı başkanı idi, şimdi kazı başkanlığını eşi sürdrmekte ) olduğunun ispatı olan bu değere yeterli desteği versek keşke.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef bizim memleketçe hiçbir değere saygımız da sevgimiz de yoktur. https://www.evrensel.net/haber/348101/dunyanin-ilk-tapinagi-gobeklitepeye-beton-dokuldu Bize kalsa zaten Göbeklitepe diye bir yer ortaya çıkmazdı. Üzülerek söylüyorum ama durum bu. 🙁

   Sil
 2. Patara eski kazı başkanı Prof Dr Fahri Işık'tır. ( İsmini hatırlamadım, ama kısa bir internet araştırması hatırlattı )

  Şimdiki Kazı başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık ( Eşi diye biliyorum. )

  YanıtlayınSil
 3. Emekleriniz için teşekkürler

  YanıtlayınSil

Bilibili Yavrucak, Zıbartan Teması © 2017 - 2020 Bilibililer