2

Ted Chiang - GelişDenis Villeneuve tarafından Arrival adıyla sinemaya uyarlanan, Ted Chiang'ın nefis öyküsü "Hayatının Hikayesi"ni tam metin olarak aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Ted Chiang - Hayatının Hikayesi 

Ted Chiang'ın öykü ile ilgili notlarını da buraya iliştirelim: 😃

Bu hikâye fiziğin çeşitli prensiplerine duyduğum ilgiden doğdu. Bu prensipleri, varlıklarını öğrendiğim günden beri ilginç bulurum, ama Paul Linke’nin eşinin göğüs kanserine karşı verdiği mücadeleyi anlattığı, Hayattayken Zaman Uçup Gider adlı tek kişilik gösterisini izleyene kadar onları bir hikâyede nasıl kullanabileceğimi bilmiyordum. İşte o zaman bu çeşitli prensipleri kullanarak bir insanın kaçınılmaz olana verdiği tepkiyi konu alan bir hikâye yazabileceğimi anladım. Bu fikir birkaç yıl sonra bir arkadaşımın yeni doğan bebeği hakkında yaptığı bir yorumla birleşerek hikâyenin çekirdeğini oluşturdu.

Fizikle ilgilenenler için şunu belirtmeliyim ki hikâyede yer alan Fermat’ın Asgari Zaman İlkesi’yle ilgili tartışmalar, onun kuantum mekaniksel destekleyici unsurlarının tamamını es geçiyor. KM formülasyon kendi açısından oldukça ilginç, fakat ben klasik versiyonunun metaforik ihtimallerini tercih ediyorum.

Hikâyenin ana konusuna gelirsek, muhtemelen şimdiye dek gördüğüm en kısa özeti Kurt Vonnegut’un Mezbaha No 5’in 25. yıl baskısı için yazdığı ön sözde görünüyor: “Stephen Hawking… geleceği göremememizi kışkırtıcı bulur. Ama geleceği görmek benim için artık çocuk oyuncağı. Benim çaresiz, güven dolu bebeklerimin başına neler geleceğini biliyorum, çünkü artık hepsi birer yetişkin. En yakın arkadaşlarımın sonunun nasıl olacağını biliyorum, çünkü aralarından pek çoğu ya emekli oldu ya da öldü… Stephen Hawking’e ve benden daha genç olan herkese sözüm şu: ‘Sabırlı olun. Geleceğiniz size ulaşacak ve kim olduğunuza bakmaksızın sizi seven ve tanıyan bir köpek gibi ayaklarınızın dibine uzanacak.’”

2 yorum:

  1. Önce filmi seyrettim sonra kitabı okudum. Açıkcası herkese göre bir film ve kitap değil. Klasik uzaylılar teması ise hiç değil. Yeni bir "dil" teması bize anlatılmaya çalışılsada ana konu bu da değil. Konu "zaman"... Daha fazla anlatamam çünkü spoiler vermiş olurum. Filmi izleyecekseniz aklınızın bir köşesinde "zaman" kelimesi olsun. O zaman filmi (kitabı da) daha iyi anlayacaksınız. benim için son yılların en muhteşem filmi oldu. Umarım sisin içinde olur.

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Bencede son yılların en muhteşem filmlerinden biri. Denis Villeneuve yönettiği filmlerin hakkını fazlasıyla veriyor. Herkese hitap etmediğine katılıyorum. Uzaylı görcez diyenler yüzünden imdb puanı sürekli düşmekte. 😡 Görünce ne oluosa. Independence Day 2'de gördük de ne oldu. 😁 Dil ve zaman algısıyla ilgili bir deney yapılmış. İlgili yazının linki: https://bilimfili.com/konusulan-dil-zaman-algisini-degistiriyor/

      Sil

Bilibili Yavrucak, Zıbartan Teması © 2017 - 2020 Bilibililer